15 artystycznych ławeczek na 15-lecie Remondisu

ławeczki z pomysłem

Z okazji 15-lecia działalności spółki Remondis rzeźbiarka Monika Szpener wykonała 15 niekonwencjonalnych ławeczek z surowców wtórnych zgromadzonych w ramach prowadzonej przez Remondis Szczecin selektywnej zbiórki odpadów.

Artystyczne ławki pochłonęły m.in. pół tony tektury, 1500 umytych butelek plastikowych, 100 kg ścinek papierowych oraz 200 zużytych klawiatur komputerowych i 15 starych komputerów. Do ich stworzenia wykorzystano takie materiały dodatkowe jak plastik, żywicę, klej i metal.

Ławki, dzięki odpowiedniemu połączeniu materiałów, są trwałe i estetyczne. Prace, oprócz ciekawej formy plastycznej i nietypowego użycia materiałów, mają również charakter użytkowy.

Ideą projektu było nadanie odpadom nowej formy i zmiana ich symboliki. Kolorowe śmieci i otaczające nas reklamy to symbol konsumpcjonizmu naszych czasów. Zbiórka surowców wtórnych jest jedynym pozytywnym aspektem tego procesu. Akcja artystyczna pozwoliła zmienić funkcję użytego materiału i prezentować całość w zupełnie innym kontekście i otoczeniu. 

Ławki zamontowano w Szczecinie na Jasnych Błoniach, przed Urzędem Miejskim, na Wałach Chrobrego, na Placu Orła Białego, w Alei Fontann oraz na Placu Lotników. Eksponowano je również na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich i w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Wystawiano je także w innych miastach, m.in. w Poznaniu, Łodzi, Bydgoszczy i Świnoujściu.